Mottó

"Az elfogadás nem jelent sem belenyugvást abba, amibe nem lehet belenyugodni, sem kritikátlanságot. Az elfogadás higgadt és elemző tudomásulvételt jelent, a valóság tiszteletét."
Popper Péter®
________________________________________________

2012. november 9., péntek

Egészségsarok - Hajjal koronázz!

Antal Vali oldalán - aki az Ideálban olvasta - találtam az alábbi cikket:

Az egészséges, szép haj vitalitást és szexuális vonzerőt sugároz. Ugyanakkor kevesen vagyunk elégedettek a hajunkkal: túl vékony vagy vastag szálú, sima vagy göndör, nem tetszik a színe, nehezen fésülhető, esetleg töredezik…

Minden hajtípusnak megvannak a sajátosságai: például a vörös hajúaknak kevesebb a hajszáluk, mint a szőkéknek, a sötét haj legtöbbször vastagabb szálú, mint a világos, a férfiak haja gyorsabban nő, mint a nőké.

Katasztrófa a fejen

A hajhullás szempontjából az érintettek számára aligha jelent vigaszt, hogy a férfiak 90%-ának és a nők 60%-ának hullik a haja, utóbbiaknak ez egyenesen katasztrófa. A tényezőknek egész palettája jöhet számításba, ha a hajhullásról van szó:

testi-lelki krízisek
hormonok
gyógyszerek
fogyás miatti táplálékmegvonás
évszakváltozás – és még sok minden más okozhatja a hajszálak kihullását.

A haj életciklusa

A hajszál gyökere, a hajhagyma parányi, ám annál termékenyebb energiaközpont, a hajszál „előállítója”. Hajszálerek révén jut tápanyagokhoz, melyek elindítják a hajszál kifakadását. A haj fejlődése körforgásszerű, ciklusát a hormonháztartás, a növekedési tényezők és a gének határozzák meg. Ciklusa életünk során legfeljebb tizenkétszer ismétlődik meg, és három fázisra osztható: növekedési, nyugalmi és kihullási fázisra.

A hajhullásnak három formája van. A leggyakrabban előforduló az öröklődő – androgenetikus – hajhullás, ez inkább a férfiakra jellemző. Tünetei: kopaszodó halánték, tonzúra, kopaszság. A diffúz hajhullásnál a hajszálak elvékonyodnak, és általában véve a haj gyérebbé válik. Az alopecia areata – kör alakú hajhullás – hátterében főleg gócok vagy allergiás reakciók állnak.

Lazítás = hajnövekedés

A hajhullás egyik kiváltója a stressz. A speciális lazítótechnikák nemcsak a lélek, hanem a haj számára is gyógyírt jelentenek. Lelkünk legmélyén még mindig sokban hasonlítunk őseinkre, akik életüket kockáztatva hajszolták a mamutot, vagy éppen vadállatok elől menekültek. Vészhelyzetben a szervezetünk, akárcsak régen, stresszhormonokat – például adrenalint – termel, mely maximális teljesítményre serkent.

Ugyanakkor, ha nem különleges erőt kívánó teljesítményhez kapcsolódva termelődnek ezek a hormonok, ártalmasak lehetnek: vérnyomás-emelkedést, anyagcserezavarokat, szívpanaszokat okozhatnak, és megtámadhatják a hajat is.

Jegyezzük meg! A stressz megváltoztathatja a hajciklust: a növekedési fázis megrövidülhet, a hajhagymák begyulladhatnak, a sejtek elhalhatnak, emiatt a hajszálak elvékonyodnak és kihullnak. A tudatos lazítás, a stressz oldása megmentheti a hajat az agresszív stresszhormonoktól.
Energiát a hajnak!

Fehérjék, vitaminok és nyomelemek - ezek az egészséges haj építőanyagai. A koplalás, a hiányos táplálkozás következtében a hajszálak elvékonyodnak, és megindul a hajhullás. A fehérjeszegény diéták, amelyek naponta kevesebb, mint 1000 kalóriaértékű táplálék elfogyasztását ajánlják, ártalmasak a hajhagymákra. A hajhagymáknak különösen sok tápanyagra van szükségük, mert rendkívül gyorsan osztódnak. A vérnek sok energiát kell szállítania, hogy rövid idő alatt egészséges haj nőjön.

B-vitaminok: erősítik és táplálják a hajat, szabályozzák a faggyútermelést, és aktiválják a hajhagyma anyagcsere-folyamatait. Segítenek a gyulladások kivédésében, egészségesen tartják a fej bőrét. Sok B-vitamin van az élesztőben, a halban, a tojássárgájában, a dióban, a mogyoróban, a hüvelyesekben és a búzacsírában.
Vas: ha nincs elegendő vas a szervezetben, a haj hullani kezd. Elsősorban azok a nők vannak veszélyben, akiknek a menstruációs vérzésük erős, valamint a húsfogyasztást elutasító vegetáriánusok, hiszen a legtöbb vasat éppen a hús tartalmazza.
Fehérje: a haj fő alkotórésze a keratin. Ez a szaruszerű anyag túlnyomórészt a sejt alapanyagát adó fehérjéből épül fel. A fehérjedús táplálkozás tehát nélkülözhetetlen ahhoz, hogy hajunk erős legyen. Biológiai szempontból a növényi fehérjék értékesebbek – burgonya, gabonafélék, szója –, mint az állati eredetűek.
Réz: ez a nyomelem kell ahhoz, hogy az anyagcserét szabályozó enzimek zavartalanul végezhessék munkájukat a testben. A réz javítja a haj szerkezetét, hiányában a haj töredezik. A teljes kiőrlésű termékek, a hüvelyesek, a dió, a mogyoró, az aszalt gyümölcsök és az élesztő tartalmaz sok rezet.
A-vitamin: a bőr és a hajszálak fejlődésében játszik fontos szerepet. Biztosítja a megfelelő ütemű hajnövekedést, hatására a haj sima és bársonyos lesz. A retinol nagy mennyiségben fordul elő a tejtermékekben, a sárgarépában, a sárgabarackban, a paprikában és a halolajban. Tudni kell! Az A-vitamin túladagolása veszélyes lehet. Ha tabletta formájában fogyasztjuk, vigyázzunk, hogy a megengedett napi dózisnál többet ne vegyünk be belőle! A táplálkozással bevitt A-vitamint nem lehet túladagolni.
C-vitamin: univerzális erőforrás, s így a haj egészségét is képes fenntartani, illetve helyreállítani. Lehetővé teszi, hogy a vas – ez a fontos építőelem – a hajhagymákhoz is eljusson, továbbá a haj sejtjeit is erősíti. A C-vitamin megtalálható a citrus- és a káposztafélékben, a paprikában és kiviben.
H-vitamin: segít abban, hogy a haj erős és csillogó legyen, a hajhagymák ne gyulladjanak be. A halban, a tojásfehérjében, a tejben, a teljes kiőrlésű gabonafélékben, a dióban és a mogyoróban van sok belőle.
Cink: igazi multitalentum, mert számos enzim aktiválója, így jó hatással van a bőrre, a hajra és a körömre is. Serkenti a haj növekedését, az új hajsejtek képződését. Óvja a hajhagymákat a gyulladástól, segít a fejbőr egészségének megőrzésében. Különösen sok cinket tartalmaz a friss osztriga, a hús, a tojás és a sajt.

Út a probléma gyökeréhez

Sokféle módszer van, amellyel a hajhullás oka feltárható. Íme a legáltalánosabbak:

  • Hajszálgyűjtés: ha naponta 100-nál több hajszál kihullik, bőrgyógyászhoz kell fordulni, aki megállapítja az okát. Ennek meghatározásához fontos tudni, hogy a hajhullás mennyi ideje tart, az érintett nem tart-e valamilyen szigorú diétát, vagy fokozottan stresszes életet él-e. Korábban felállított diagnózisok, vérvizsgálatok eredményei is befolyásolják a diagnózist.
Jó tudni! Hajmosáskor akár 250 szál is kihullhat.
  • Fejbőrvizsgálat: orvos ellenőrzi, hogy a haj általában, vagy csak egy bizonyos helyről hullik-e ki. A fejbőrt is szemrevételezi: kivörösödött, zsíros, száraz, korpás vagy sebes? A haj szerkezetét – vastag, vékony, töredezett –, a testszőrzetet és a nyirokcsomókat is megvizsgálja. Ne feledjük! Olykor a túlzásba vitt hajápolás váltja ki a panaszokat!
  • Fejbőrbiopszia: erre az eljárásra akkor van szükség, ha az előző módszerrel nem sikerül megállapítani a hajhullás okát, s lehet, hogy a fejbőr betegsége van a háttérben.
Húzásos vagy epilációs módszer: ezzel a művelettel a háziorvos vagy a dermatológus ellenőrizheti a hajhullás mértékét. A hüvelyk- és a mutatóujja közé fog egy tincset, és enyhén meghúzza. Az eljárás fájdalommentes.

A hajápolás szabályai

Rövid ideig samponozzunk, azt is pH-semleges samponnal!
Az utolsó öblítéshez használjunk rövid időre kicsit hűvösebb vizet, de előtte alaposan öblítsünk meleggel!
Óvatosan szárítsuk a hajunkat, ne túl forró levegővel!
Kímélő, tartást adó szereket használjunk!
Alkalmazzunk kúraszerűen pakolást, ha fokozottan igénybe vett a hajunk!


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése